Autor: dipl. Inž. Saša Šormaz
Sa dolaskom leta dolaze i velike vrućine koje nikako ne prijaju biljkama, kako onim na otvorenom, tako i biljkama koje se gaje u zatvorenom prostoru. Previsoka temperatura kod biljaka usporava rast, a ukoliko temperatura predje preko određene granice kod biljke izaziva i oštećenja.
Zbog toga kod biljke dolazi do jakog stresa i toplotnog udara koji se na biljci ispoljava usporenim rastom, javljaju se oštećenja na plodovima i sl. Do pojave toplotnog udara dolazi kada su temperature iznad 30 stepeni uz topao i suv vetar, a dnevna temperatura nije ispod 20 stepeni. Oštećenja na biljkama se različito manifestuju počev od uvelih pupoljaka pa sve do listova koji su klonuli, dobijaju tamnu boju i sl. Biljka može neko kratko vreme da se bori sa toplotnim stresom, ali u dužem periodu dolazi do stradanja. Toplotni stres se javlja i na otvorenom i zatvorenom prostoru. Visoke temperature smanjuju proces fotosinteze kao i disanje biljaka. Npr. kod paprike i paradajza visoke temperatura prave sušenje vrhova, kod boranije dovode do formiranja obilne lisne mase, dok cvetanje izostaje. Slično je i sa pasuljem.
Voćnim vrstama toplotni stres deluje loše npr, kod jabuke plod je sitan, nedovoljno naliven, sa ožegotinama i loš za čuvanje. Ublažavanje toplotnog stresa ukoliko je biljka na otvorenom smanjuje se navodnjavanjem, orošavanjem, izborom sorti otpornih na visoke temperatura i sl.
Ukoliko su biljke u zatvorenom prostoru ublažavanje toplotnog stresa se vrši provetravanjem, mrežom za senčanje, i sl. Navodnjavanje biljaka u toku dana ništa ne donosi biljci, šta više šteti joj. Isključivo vodu biljkama dodavati u ranim jutarnjim časovima ili kasno naveče.
Foto: pixabay
Čitaoci koji žele da podrže rad našeg portala to mogu da učine uplatom na dinarski žiroračun, sa naznakom "DONACIJA"
PODACI ZA UPLATU
Primalac: Portal Vesnik 017, Sime Pogačarevića 12, Vladičin Han
Broj žiroračuna: 205-423569-81