Prošle godine je 185 osoba primalo novčanu nadoknadu na ime tuđe nege i pomoći, govore podaci Centra za socijalni rad u Vladičinom Hanu. Taj broj ove godine, u zavisnosti od meseca, kreće se od 180 do 185 lica.
Autor: Lj. Pavlović
Iako država pokušava da položaj osoba sa invaliditetom kroz različite akcije poboljša to, u većini slučajeva, niti je lako ostvariti, niti je dovoljno. Toj ranjivoj kategoriji stanovništva neophodna je mnogo veća pomoć nego što je država spremna da pruži i pri tom ostatak porodice, koji snosi najveći deo troškova za njihovo lečenje i negovanje, ali prolazi i kroz prave psihološke drame, često ostaju u zapećku. Nerado i govore o tome, a pri tom se ne zna, iz razgovora sa njima, da li je teže starati se o deci ili starijim osobama. Problem sa kojim se, kako kažu, najčešće suočavaju je i teška finansijska situacija, koja se neretko graniči sa bedom. Zbog bolesti dece, najčešće majke, nisu u mogućnosti da rade, ali isto tako neki su primorani da se dovijaju kako negovati ostarele i bolesne roditelje, ukoliko rade, jer je njima, kao i deci, pomoć potrebna gotovo 24 sati dnevno, a rad kod poslodavca danas ume da traje i po čitavih 10-12 sati. Negovatelja ili osoba koja se za njih izdaju, vrlo često takve poslove obavljaju bez licence i potrebnog znanja, pa možda i pažnje, ali to i košta. Hanska opština, u poređenju sa drugima, nije izuzetak pa je potražnja za njima sve veća, s tim što ovde većina koja traži pomoć, nije spremna ili nije u mogućnosti da istu i plati po važećim satnicama.
U hanskoj opštini, iako se već duže vremena realizuju projekti na pomoći u kući, obuhvataju uglavnom starije osobe, osim onog kada je pre dve godine uz pomoć HELP-a realizovan onaj na pomoći osobama sa invaliditetom, kada je njihovim porodicama pružena i značajna finansijska pomoć u vidu adaptacija kuća.
Što se konkrertne finansijske pomoći države tiče prošle godine je 185 osoba primalo novčanu nadoknadu na ime tuđe nege i pomoći, govore podaci Centra za socijalni rad u Vladičinom Hanu. Taj broj ove godine, u zavisnoti od meseca, kreće se od 180 do 185 lica. To znači da neko od njih, na žalost, premine, neki izgube pravo na ovu vrstu pomoći, a neki je tek ostvare. Mnogi, iako sa telesnim oštećenjima, na žalost, nikada ne steknu to pravo, zbog neobaveštenosti ili strogog zakonodavstva. Oni koji u svojoj porodici imaju OSI, znaju koliko zakon ume da bude strog pa i kontrolni pregledi da se ono produži, da dobiju adekvatna pomagala, a lekovi i kupovina istih koji nisu na poziotivnoj listi, je tek mučna priča.
Sa druge strane, ne ide lako ni sprovođenje zakonskih mera vezanih za invalide, koje bi trebalo da im olakšaju život. Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavnaju OSI, svi poslodavci koji imaju od 20 do 49 uposlenih, moraju imati jednu osobu sa invaliditetom među njima. Sa 50 i više dve i tako redom, dok je zaposlenih iz te kategorije, kao što je vidljivo, veoma malo. Poslodavci preko Nacionalne službe za zapošljavanje dobijaju i različite olakšice, pa tako mogu da refundiraju troškove zarada za njih, subvencionišu zarade do 75 odsto…
Na poboljšanju položaja OSI kroz projektno finansiranje novac izdjajaju i lokalne samouprave. Opština Vladičin Han je ove godine predvidela 2,2 miliona dinara za realizaciju sedam projekata udruženja građana.
Prema preliminartnoj listi, najviše je izdvojeno za Centar za inkluziju i održivi razvoj „Vladičin Han“ i projekat „Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju – 1.705.000 dinara. „Humano Srce Surdulica“ na ime projekta „Senzorna soba za decu sa invaliditetom“ – 295.000, Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama Vranje i projekat „Pružanje usluga i integracija lica sa smetnjama u mentalnom razvoju na teritoriji opštine Vladičin Han“ – 50.000. Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih Vranje i projekat „Integracija gluvih i nagluvih lica kroz aktivnosti sa teritorije opštine Vladičin Han“ dobiće 40.000, Udruženje multipleskleroze Pčinjskog okruga, projekat „Naše stvaralaštvo“ isto toliko, Društvo za cerebralnu i dečju paralizu „Sunce“ takođe iz Vrani „Naš kutak“ – 38.000 i najmanje Međuopštinska organizacija saveza slepih, za projekat „Rad za dobrobit slepih i slabovidih“ 32.000 dinara.
Projekat je sufinansiran od strane Opštine Vladičin Han. Stavovi izneti u podržaiom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Čitaoci koji žele da podrže rad našeg portala to mogu da učine uplatom na dinarski žiroračun, sa naznakom "DONACIJA"
PODACI ZA UPLATU
Primalac: Portal Vesnik 017, Sime Pogačarevića 12, Vladičin Han
Broj žiroračuna: 205-423569-81