Gde će „Megatrendovci“ nakon gubitka dozvole za rad?

Autor: Lj. Pavlović

Nekoliko privatnih visokoškolskih i visokih školskih ustanova u Srbiji je ostalo bez dozvole za rad. Među njima su Visokoškolska ustanova Univerzitet „Megatrend” i „Visoka škola modernog biznisa”, sa sedištem u Beogradu. Dozvolu za rad ove ustanove mogu da zatraže po isteku godinu dana od dana oduzimanja iste. Jedna možda od najpopularnijih viskoh škola, „Megatrend“ za one koji senajčešće doškoluju ili školuju u manjim mestima, a čije diplome poseduje i dosta uticajnih na visokim funkcijama, često se vezuje, pišu mediji, za kupovinu diploma. Pa i sam vlasnik škole, Mića Jovanović – Megatrend.

„Ministarstvo prosvete je 2014. godine ustanovilo da je doktorat iz Londona rektora privatnog univerziteta Megatrend Miće Jovanovića lažan. On je zatim podneo ostavku na tu funkciju, „ne iz moralnih razloga“, objasnio je, nego zato što su „sumnju u njegov doktorat izrazili Aleksandar Vučić i Ivica Dačić“,“ piše Danas, „ali se on bez ikakvih posledica vratio na čelo Megatrenda 2017. godine, a 2019. je ponovo izabran za rektora. Njegova biografija na sajtu Megatrenda više ne sadrži tvrdnju da je doktorirao na Londonskoj školi ekonomije.“

Danas takođe piše da je ranije istraživanje Dojče Velea pokazalo je da je čitava internacionalna mreža „Megatrend University Worldwide“ u stvari obična izmišljotina. Jedini fakultet koji je zaista postojao je „Međunarodni Megatrend univerzitet“ sa sedištem u Beču.

„Nakon skandala u vezi sa trgovinom diplomama, a u koji su bili umešani i srpsko Ministarstvo prosvete i tadašnji ministar Žarko Obradović, nadležne institucije u Austriji su bečkom Megatrendu oduzele akreditaciju, te je fakultet bankrotirao. Nije poznato koliko je diploma ovih fantomskih škola nostrifikovano u Srbiji, niti da li se te škole spominju u dokumentaciji srpskog Megatrenda,“kaže se u tekstu Danasa o oduzimanju dozvole „Megatrendu“.

Na osnovu odluke Ministastva prosevete objavljene u junu ove godine, bez dozvola za rad su ostali i Fakultet zdravstvenih nauka iz Niša, Visoka medicinska škola strukovnih studija iz Beograda, Fakultet za menadžment Zaječar Megatrend univerziteta, koje nisu podnele zahteve za akreditaciju, dok su zahtevi odbijeni Visokoj školi strukovnih studija „Akademija fudbala“ i Visokoj školi akademskih studija „Epoha“.

Studentima koji su i dalje na studijama u ustanovama koje su izgubile dozvolu za rad, Zakon o visokom obrazovanju bi trebalo da omogući da studije završe na srodnom programu neke druge akreditovane, a troškove bi trebalo da pokrije škola koja je izgubila dozvolu za rad.

„Ukoliko studenti završe neakreditovani fakultet ili studijski program. Što, međutim, ne važi za one koji su započeli studiranje na akreditovanoj ustanovi koja je izgubila akreditaciju za neki od studijskih programa. Takvi fakulteti imaju pravo da izvedu upisane generacije akademaca po ranije odobrenim programima, ali im neobnovljena akreditacija ne dozvoljava upis novih studenata na taj studijski program,“ pojašnjava Danas.

Čitaoci koji žele da podrže rad našeg portala to mogu da učine uplatom na dinarski žiro-račun.
PODACI ZA UPLATU
Primalac: Portal Vesnik017, Sime Pogačarevića 12, Vladičin Han
Svrha upalte: donacija
Broj računa: 205-423569-81

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.