Voda u Surdulici – suočeni sa nestajanjem ovog važnog reusrsa

Volim Surdulicu.srb

Kupivši Rosu posle ko zna koliko vremena, prisetih se jednog relevantnog novinskog članka, iz vremena kada su štampani mediji još uvek bili zastupljeni, koji se bavio istraživanjem najkvalitetnijih izvora pijaće vode na svetu. Sećam se da su u samom vrhu bila dva izvora na teritoriji Južne Amerike ,jedan od njih u Venecueli, a u prvih 10 bio je i izvor vode u Hrvatskoj. Srbija je i tada bila zemlja bogata izvorima pijaće vode, međutim nijedan od njih nije bio ni u prvih 50 izvora. Sećam se da je tada na sam pomen o nestašici voda u svetu, „naš“ čovek samouvereno odmahivao rukom tvrdeći da na ovim prostorima to nikada neće biti problem.

Međutim, stvarnost nas je demantovala ovog leta, pa su tako ljudi u nekim opštinama bili suočeni sa učestalim restrikcijama, kao što je to bio slučaj u opštini Lebane. Mi u Surdulici znamo da ostanemo bez vode posle većih padavina. Samo se tada prisetimo koliko je teško bez vode, za koju tvrdimo da je ima svuda oko i ispod nas. A da li je baš tako?

Dolaskom najveće kompanije u svetu gigantskih korporacija i kupovinom poznatog izvora pijaće vode, do tada zvane „Vlasinska rosa“, otpočinje „stidljiva“ zabrinutost jednog dela meštana Surdulice. Stručna javnost upozorava, a samo se laici ne osvrću na to, da ispumpavanje vode u enormnim količinama, menja hidrološku strukturu jedne čitave celine. Svedoci smo da dnevno prođe na desetine šlepera iz zemlje i inostranstva koji transportuju flaširanu vodu. Po rečima zaposlenih, količina vode kojom se napune flaše od 0,5, 1,5 i baloni od šest litara, meri se stotinama hiljada litara na dnevnom nivou. Već smo očevici da se podzemni baseni prazne, a pokazatelj je značajno smanjenje nadzemnih izvora i ostalih voda. Konačnu potvrdu ćemo imati ukoliko fabrika počne da radi smanjenim kapacitetom, do svog potpunog zatvaranja. Ovde napominjem i jednu važnu činjenicu, koju mnogi Surduličani neće rado prihvatiti, a dolazi od stručnjaka koji se bavi kvalitetom flaširanih voda u jednom institutu, koji tvrdi da je po svom sastavu, na osnovu etalona i ispitivanja, Rosa pozicionirana na dnu lestvice flaširanih srpskih voda!

Vratimo se na vodu koju koristimo iz javnog vodovoda. Iako je sam njen kvalitet dobar, Surdulica se suočava i sa dotrajalom vodovodnom mrežom sačinjenom uglavnom od azbestnih cevi, pa je i voda koja izađe na slavinu upitnog kvaliteta. Stručne laboratorije još navode da južna Srbija ima problem sa količinom vode koja je nedovoljna, a rešava se tako što se za povećanje kapaciteta voda koriste površinske akumulacije, koje u poslednje vreme pokazuju manjkavosti kao što su alge, bakterije i teški metali. Napomenimo da je naš eko-sistem uzajamno povezan sa subjektima proizvodnje, tako da je analizom vode utvrđeno da je priobalje Vlasinskog jezera i sama voda u jezeru zagađena teškim metalima dospelih kroz sistem veštačke bifurkacije preko Musuljske reke, Lisinskog jezera i Božičke reke, a sa izvorišta jalovine rudnika Blagodat.

Ako uz sve ovo dodamo ljudski nemar i neracionalno korišćenje vode, uvek, a naročito u letnjem periodu, zalivanjem bašti i punjenjem bazena, jasno je da se nalazimo na prekretnici gde moramo odlučiti kako ćemo dalje sačuvati najvažniji resurs bez kojeg ne možemo.

Čitaoci koji žele da podrže rad našeg portala to mogu da učine uplatom na dinarski žiro-račun.
PODACI ZA UPLATU
Primalac: Portal Vesnik017, Sime Pogačarevića 12, Vladičin Han
Svrha upalte: donacija
Broj računa: 205-423569-81

2 thoughts on “Voda u Surdulici – suočeni sa nestajanjem ovog važnog reusrsa

  1. Ma vi ste preveliki naucnici razumete se ko marica u k… Umesto da se borite da se nase vode zastite od zagadjenja koliko centala napravise po nasim rekama samim tim uni koji tu vodu koriste su ispod nizvodno tih centrala i zagadjenja svakojajih smeca a zalivanje cveca i baste to su sitne stavke za koje se hvatate davas je sram na samu ovu pricu, sto ne pravite projekte za preradu vode nego udri po narod.

  2. Relevantnost Vaše poruke Miodraže, apsolutno je na donjoj granici i dobro pokazuje da je Vaše poznavanje gotovo nikakvo o vodama. Nemojte se uplitati u ono što ne poznajete.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.