Malinari još uvek nisu naplatili prošlogodišnji rod od okupljivača

Neki proizvođači još sada najavljuju da „crveno zlato“ neće brati, ako cena otkupa ne podmiri troškove proizvodnje.

Autor: Ljiljana Pavlović

VLADIČIN HAN-SURDULICA – U dve opštine na jugu Srbije, Vladičin Han i Surdulica, malinari još uvek čekaju da im mali hladnjačari isplate prošlogodišnji rod tog voća. Radovi u malinjacima su uveliko u toku, a radnike treba platiti. Nezadovoljstvo je veliko. Među masom proizvođača jedino su dobro prošli oni koji su pare nakon isporuke, odmah uzimali. Oni koji su poslovali – na poverenje sa otkupljivačima, nisu u potpunosti ispalćeni ni do danas. Prema nekim podacima, još uvek oko 30 odsto lanjske proizvodnje je „na čekanju“.

David Savić iz surduličkog sela, Jelašnica, nema dobre prognoze oko cena maline za ovu godinu. Kaže, teško da će biti više od 150 dinara po kilogramu. A dnevnica koju sada radnici za okopavanje i druge poslove u zasadima traže je 4.000 dinara.

„Ako bude normalna cena, da možemo da nadoknadimo troškove, malinu ćemo brati. Ako ne, neka opada. Još sada Romi koji bi da beru, traže dnevnicu od 6.000 dinara,“ kaže on.

Savići su nekada imali oko 70 hekatara pod „crvenim zlatom“. Gubici zbog loše otkupne cene „davili“ su mnoge malinare duži niz godina, pa su ih mnogi iskrčili. Savićima je preostalo petnaestak ari. Obrađuju ih, ali tek onoliko koliko porodica sama može da održava i, naravno, bere.

“ U Jelašnici je nekada bilo šest-sedam hektara pod malinom. Sada ne verujem je preostao ukupno jedan. Nekada se ovde ubiralo po 50 tona, sada se nakupi do osam. Moja porodica je prvih godina isporučivala oko 10 tona, a prošle tek 1.500. Uložimo u berače, pre toga u obradu i zaštitu, i na kraju ne možemo da naplatimo, ili je otkupna cena takva da ne može da nadoknadi troškove,“ kaže on.

Ni u hanskoj opštini situacija nije ništa bolja. Otkupljivači su mesecima kasnili sa isplatom, ili su delili na „kašičicu“. Tek poslednjih par meseci, barem prema informacijama koje smo mi dobili, isplata je nešto intenzivirana. Međutim, retki su oni koji su za celokupnu berbu uzeli svoj novac. Malinar iz jednog od hanskih sela, još lane je bio nezadovoljan smanjenjem otkupne cene sa 500 na čak 410 dinara po kilogramu. Takođe, i saradnjom sa lokalnim otkupljivačem, kod koga proizvođači maline trguju sve što im je potrebno za malinjake, po aktuelnim cenama, ali im malinu plaća manje od dogovorene.

Ukoliko se ove godine ostvare strahovanja malinara oko otkupne cene, već viđeni scenario krčenja ovog voća će se ponoviti. Otkupljivači već najavljuju da će kilogram plaćati upola manje nego protekle sezone, a kako praksa govori, ta cena će tokom otkupa biti i niža. Iz nekih udruženja proizvođača najavljuju da su spremni da malinu ne beru, ako cena bude niska. Revolt je tim veći što su otkupljivači na njihovoj muci zaradili i do 5,5 evra po kilogramu smrznute maline, koja beleži izvoz od preko 70.000 tona u toku prošle i početkom ove godine.

Čitaoci koji žele da podrže rad našeg portala to mogu da učine uplatom na dinarski žiro-račun.
PODACI ZA UPLATU
Primalac: Portal Vesnik017, Sime Pogačarevića 12, Vladičin Han
Svrha upalte: donacija
Broj računa: 205-423569-81

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.