Šaljivi status na fb jednog meštanina Stubla o neočišćenom pružnom prelazu nasmejao mnoge, a ima li razloga za brigu

Autor: Lj. Pavlović

Marjan Veličković, iz sela Stubal, u opštini Vladičin Han, putem društvenih mreža je skrenuo pažnju na problem neočišćenog pružnog prelaza u Donjoj Mahali u tom selu. Pomalo kroz crni humor, ali oni koji tuda prolaze, kao na primer on, nemaju ni malo razloga za smeh. Za razliku od drugih.

„U selu Stubal, Donja Mahala, inače opština Vladičin Han, čeka se da neko pogine, ili više njih, da bi Železnica Srbije ili Opština očistili pružni prelaz. Moraš da izađeš na šine da bi uočio voz, a tad je kasno,“ piše Veličković na svom fb profilu.

Da li u šali ili ne, ali on kaže i to „da građani ne smeju da čiste, jer zakon kaže to rade nadležne službe, u suprotnom, svi radovi pojedinca smatraće se terorističkim aktom.“

„Recimo, izleti voz iz šina, što je inače normalno, idi i dokaži da nisi ti kriv, tako da očekujemo nadležne službe da očiste, ili popa,“ poručuje Veličković, koji je inače iznad fotografija kojima dokumetuje stanje na pružnom prelazu u Stublu, dodao i – Ne vidite šine? Niko ih ne vidi, samo iz ove prašume izleti voz.

Ispod njegovog statusa je i bilo i šaljivih komentara na račun autora koji je, očigledno, već imao „bliski susret“ sa vozom koji, sigurno, ne bi želeo da se ponovi nikome. Jedan od komentara je i taj – da srećom železnicom u ovom kraju prolaze samo dva teretna voza, koji tandrkanjem upozoravaju da dolaze.

Inače Član 69. (Putni prelazi, rekonstrukcija i održavanje putnih prelaza) Zakona o železnici kaže: O održavanju dela putnog prelaza, kao i o osiguranju bezbednog i nesmetanog saobraćaja na putnom prelazu, stara se upravljač železničke infrastrukture s tim da se kolovoz na putnom prelazu mora održavati tako da se preko njega može vršiti bezbedan i nesmetan drumski saobraćaj. Ostale delove puta sa obe strane putnog pravca, uključujući zonu potrebne preglednosti van širine putnog prelaza, održava upravljač putne infrastrukture na način koji omogućava bezbedan i nesmetan železnički saobraćaj. Zonu preglednosti u širini putnog prelaza održava upravljač železničke infrastrukture.

I ova objava nas je podsetila na jedan sličan događaj, ali je tada bio u pitanju put. Seoski put u jednom selu čovek je sam popravio, kada ga je snašla nevolja, smrt bliskog člana porodice. Doterao mašine, nasipao put o svom trošku, da bi mu uskoro iz lokalne samouprave zapretili krivičnom prijavom. Verovatno bi slučaj završio pred sudom, da nije bio u pitanju visoki funkcioner jedne parlamentarne stranke, pa se prašina slegla i sve se mirno završilo.

Dakle, neovlašćeni radovi oko putne infrastrukture… Da apsurd bude veći, po nekoj odluci ili, možda, pak nekom zakonu, u lokalnoj samoupravi nadležni trvrde da su meštani sela u obavezi da održavaju odn. redovno uklanjaju zeleno rastinje oko lokalnih puteva, i da to nije obaveza ni jednog preduzeća. Tako su se nedavno žitelji jednog sela našli u nedoumici šta da rade, da li da čekaju svoj red na popravku puta koji je poplava uništila dok odmiče poljoprivredna sezona, ili da sami nešto preduzmu. Da li poučeni tuđim iskustvom, ili zakonskim regulativama, ipak su digli ruke od poparvke, ali su rasčistili šiblje. Sada, postavlja se pitanje, da li lokalne samouprave mogu da kazne meštane koji ne održavaju zeleno rastinje pored puteva, čak i onda kada su pitanju prosečne starosti od 70 godina i više, što je slučaj sa 90 odsto brdsko-planinskih predela, ili samo neće imati odgovornost za neke neželjene situacije.

Fotografije: sa fb Marjana Veličkovića

Čitaoci koji žele da podrže rad našeg portala to mogu da učine uplatom na dinarski žiro-račun.
PODACI ZA UPLATU
Primalac: Portal Vesnik017, Sime Pogačarevića 12, Vladičin Han
Svrha upalte: donacija
Broj računa: 205-423569-81

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.